מאושר על ידי משרד החינוך ומשרד הביטחון

גיבוש חובלים המדריך המלא

גיבוש חובלים מידע כללי

גיבוש חובלים מתפרס על פני ארבע ימים כאשר החלק הפותח שבו ככלל הגיבושים הצהלים מתאפיין בשלבי התארגנות כללית בו תקלטו לחיל הים, תציגו אישורים רפואיים עליהם חתם רופא המשפחה, ותעלו על ציוד עיוני ולימודי.

חומרי לימוד : מדובר בשני קטגוריות של חומרים עיונים שיחולקו לכם כאשר הראשונה תהא חומר להרצאה אישית והשניה תכיל חומר עיוני ימי כללי הנמצאים בפנקס אחד מסודר.

מבחן סף : לאחר שלב ההתארגנות הראשוני תעלו למבחן הסף של גיבוש חובלים אשר יפריש עד כרבע מהמועמדים.
הסבר: אתם תוזנקו לריצת שלושה קילומטרים לה זמן סף אותו תמצאו בתחתית העמוד, כאשר מי שלא יעמוד בה יודח בצורה מידית מגיבוש חובלים ולא יעלה לשלבי ההמשך.

יש להוסיף כי מטרת ריצה זו היא לחלק אתכם לצוותים אורגנים למולם תתמודדו בשלושה הימים הקרובים שתחתם במסדר חלוקה שבסיומו תחלו את גיבוש חובלים בפועל.

חשוב לציין, לפניכם המדריך העדכני ביותר לגיבוש היחידה אשר נכתב ע"י מדריכי אדרנלין כושר קרבי המתפקדים כמגבשים במיל בתפקיד האמור.

 
גיבוש חובלים היום הראשון

יצירת פרופיל ראשוני : לאחר חלוקה לצוותים יעודים אתם תתייצבו למול שני מגבשים ומספר צוהרי קורס חובלים ותבצעו ראיון מינימלי ובו תשאלו שאלות כלליות על מקום מגוריכם, מטרותיכם, דרך ההכנה לגיבוש וכיוצא בזה, ואלו על מנת לקבל פרופיל ראשוני של המועמד העומד למולם.

 כניסה למים : לאחר ביצוע הראיון הראשוני תובלו ע"י הצוהרים לטבילת מים קצרה ממנה תצאו לתכני היום המורכבים.
הסבר: מטרת טבילה זו היא להבהיר לכלל המועמדים כי מרגע זה ואילך הגיבוש החל ואין לכם זמן הסתגלות או התאפסות לעניינו.

משימה הראשונה  :בניית מפה
הסבר: מדובר במשימה צוותים אותה יטילו עליכם המגבשים והיא לבנות מפה בצורה דמוגרפית ( לפי הבדלי גובה ) מכלל הציוד הנמצא ברשותכם, אותה יציגו בפניכם סגל הגיבוש בתחילת התרגיל למספר דקות למטרת שינון בע"פ.

משימה שניה : חפירת בור אישי וקבוצתי
הסבר: 
המגבש ימתח חבל אותו ימקם מספר סנטימטרים מהריצפה ויורה לכם משימה שכל תפקידה היא לבדוק האם אתם ידעים לבצע חלוקת זמן וכוחות נכונים.

מטרת המשימה :

 • חפירת בור קבוצתי שיאפשר לכלל המעמדים לחצות מצד אחד של החבל לצד השני בלי לדעת בו
 • לחפור בור אישי לפי קריטריונים אותו ימסרו לכם המגבשים ( מטר אורך, מטר רוחב, מטר עומק ) ולחפור בור קבוצתי

משימה שלישית : משיכה בחבל
הסבר: אתם תתחלקו לקבוצות שוות ובמטרה לבצע מספר מקצי משיכה בחבל על מנת לבדוק מי מכם לוקח על עצמו את הובלת הצוות ובאיזה טקטיקה יבחר על מנת לנצח בתרגיל.

לתרגיל זה מספר דגשים ברורים כאשר אם תבצעו אותם בזה אחר זה תסיימו את התרגיל עם ניקוד מלא מצד סגל הגיבוש, דגשים אותם תרכשו במעטפת ההכשרה הייעודית לקורס חובלים של אדרנלין כושר קרבי 

סיכום : לסיכומו של ים מדובר ביום ההתארגנות וטבילת האש הראשונה שלכם בגיבוש חובלים, מיד לאחר תכנים אלו תצאו לשינה ערבה שתחתום את היום ותהווה נקודת הפתיחה של היום השני והמשמעותי של גיבוש חובלים. 

גיבוש חובלים היום השני

מדובר ביום שיחל בשעה ארבע לפנות בוקר בו תתבצע הקפצה ע"י הצוהרים ותיזוזים מינימלים שיחתמו במסע קצר בהובלת סגל הגיבוש לכיוון הסאג'ים ( סירות גומי ) עליהן תשהו במהלכו של יום זה ובהם תבחנו בשלל משימות שיעמידו את כושר מנהיגותכם למבחן.

חשוב לציין כי כחלק ממבנה יום זה ומטרותיו תינתן ההזדמנות שווה לכל מועמד באשר הוא לקחת חלק בתפקיד פיקודי ולהוביל את המשימות המדוברות ובמטרה לשקף לסגל הגיבוש את איכות יכולותיו הפיקודיות, הכרזימטיות והיצרתיות שלצידו.

משימה ראשונה : פתרון שאלה
הסבר: המגבש יעמיד לפניכם סיטואציה בה אתם נמצאים על אי בודד ולכם האפשרות לבחור חמישה חפצים בלבד שיעניקו לכם את היכולת לשרוד בו
בתחילה ידרשו מכם תשובות פרטניות ולאחר מכם תתבקשו להעניק תשובה צוותית.

 • יש לציין : שאלה זו יכולה להגיע בצורה קצת שונה לדוגמא: 14 אנשים לכל אחד מהם רקע, מגדר, לאום ומקצוע שונה ועליכם להציל שבע מהם כדי להמשיך את קיומו של העולם, במי תבחרו ומדוע.

משימה שני : גלגל הצלה
הסבר: מטרת התרגיל היא למקם את גלגל ההצלה המקום הגבוה ביותר בסירה תוך שימוש בציוד הנלווה שסביבכם.

משימה שלישית : בניית תורן
הסבר: בדומה אך שונה מהמשימה אותה עתה ביצעתם, יהיה עליכם לבנות תורן מכלל הציוד הנלווה הנמצא בסירת הגומי הנזכרת למעלה.
דגש: בסירת הגומי ישנו ציוד נוסף הנחבא מן העין כאשר מי מכם שישים לב אליו יזכה בנקודות זכות רבות, היכן נמצא אותו ציוד בדיוק, מידע זה נחשוף בפני חניכנו בלבד

משימה רביעית : סירת הקאות
הסבר: מדובר במקצה של כשלושים דקות שלמות בהן יטלטלו אתכם באמצעות משוטים הסירות שסביבכם על מנת ליצור רפלקס הקאה למולו תתבקשו להתמודד, מה תחוו בפועל תמצאו בסוף מאמר זה.

לאחר משימה זו אתם תחזרו לחוף לביצוע ארבע משימות נוספות כאשר שלוש מהן עיונית והשתיים האחרות יכילו תכנים פיזיים.

משימה ראשונה: זיכרון
הסבר: בשלב זה ישיבו את כלל הצוות במעגל ויקראו לכם בצורה אקראית לעמוד מול המגבשים ולהיבחן על החומר העינוי אותו מכבר קיבלתם ( יומו הראשון של הגיבוש )

משימה שניה: התקלות ע"י צוהר
הסבר: לאחר ביצוע משימת הזיכרון למול סגל הגיבוש יובילו אתכם צוהרי קורס חובלים למתחפם המגרש שם תשבו במעגל צוותי ותמשיכו לשנן את החומר כאשר בכל פעם צוהר אחר יגיע ויתקיל את אחד מהמועמדים על הנושא אותו קורא בפועל.

משימה שלישית : הרצאה מול קהל
הסבר: במשימה זו תדרשו לעמוד והציג בפני הצוות שלמולכם נושא לבחירתם תוך התקלות מצד סגל הגיבוש לדברכם, איך התרגיל מתבצע בפועל, תמצאו בסוך מאמר זה תחת הכותרת גיבוש חובלים חוויות בוגרים.

תרגיל רביעי : ספרינטים
הסבר: ביצוע של עשרה מקצי ספרינטים של עשים וחמישה מטרים ולפי סדרי הגעה

תרגיל חמישי : האלונקה סוציומטרית
הסבר: מטרת התרגיל היא לבצע ספרינט של עשרים וחמישה מטרים כפי שביצעתם בתרגיל הקודם כאשר המטרה היא לתפוס את אחת מידיות האלנוקה שיניחו על קו הזינוק ואיתה לצאת לסיבוב נוסף.
חשוב להכיר כי אין חשיבות למקומכם באלונקה אלא לעובדה כי זכיתם לעמוד תחתיה באחת מידיותיה.

מפרט תכנים פיזיים :
הסבר פרטני לעניין סוג התכנים הפיזים ומהותם ניתן למצוא במדריכים הבאים

לאחר אלו תחזרו לאוהלים לשעת למידה נוספת ומעבר על כלל החומר העיוני אותו לא הספקתם להכיר בסופה תצאו לארוחת ערב ושינה במתחם במתחם שתקטע בהקפצה המוכרת לכל של גיבוש חובלים.

משימה שישית: הקפצה
הסבר: סגל הגיבוש בליווי הצוהרים יפתיעו אתכם בקולות אזעקה מזעזעים, צעקות ויצירת אוירת לחץ על מנת לתזז אתכם למשך חצי שעה שלמה בסופה תחזרו למתכונת שינה ובטענה שלא עמדתם במשימה וכי ההקפצה התבצע בעצלתיים.

גיבוש חובלים היום השלישי

מדובר ביום העינוי של גיבוש חובלים שזהו סדר מהלכו.

משימה ראשונה : מסע
הסבר:
אתם תוקפצו בשעה חמש לפנות בוקר על מנת לבצע מסע לכיוון החוף אך קצר מקומדו עם אלונקה פתחוה ועליה שבע תדלים בלבד וקצב יציב.

משימות דימניות
המסע יחתם בשלושה תרגילים צוותים ודינמים ולפי הסדר הבא

 • בניית מתקן להעברת מים מהציוד המחלקתי.
 • העברת כל הצוות דרך נחל / קיר בלי שהצוות יגע בהם
 • בניית מחדש של סירת גומי מפורקת/מגדל איתות למטוסים

דגשים שיש להכיר : אומנם ישנה האפשרות הגבוה כי משימות הדינמיקה הקבוצתיים ישתנו ממועד גיבוש למשנהו אך הקו המנחה הוא אחד : להכיר את דפוסי העובדה של צוות המועמדים שלצידכם וליצור הובלה חסרת תקדים תוך שיקוף כושר מנהיגות, קור רוח, חוסן נפשי וביטחון עצמי שעולים על כולם.
לכך ישנם מספר כלים אותם תתבקשו לרכוש ולהפעיל עוד ברגעים הראשונים לגיבוש חובלים להם השפעה ישירה למעמדכם בצוות.
כלים  אותם ישבו טובי המוחות הישראלים הפועלים תחת  אגף מדעי ההנהגות בחברת אדרנלין כושר קרבי ועד היום הובילו את בוגרינו לאחוזי ההצלחה הגבוהים ביותר במערך יחידות הקצה הצהליות בכלל וגיבוש חובלים בפרט

משימה שניה : מבחנים עיונים
הסבר: לאחר המשימות הנ”ל ימשיכו המבחנים וההרצאות על החומר המופיע בפנקס אותו קיבלתם בשלבי הגיבוש הראשונים.

המלצות מערך אדרנלין כושר למועמדי גיבוש חובלים :

 • ראשית, משלא ניתן לעבור על כלל המידע המופיע הפנקס בשעות הניתנות לכם ע"י סגל הגיבוש אנו נמליץ על הנתנהלות נכונה וניצול זמן אפקטיבי בכך שתדאגו שהפנקס בהישג יד לאורך הגיבוש כולו על מנת שתוכלו לעיין בו בצורה תמידית
 • שנית נמליץ על מעבר והכרת כלל הכותרות וראשי הפרקים שבפנקס על מנת לקבל תמונה כללית על הנמצא בו תוך חלוקה לנקודות זיכרון כפי שאנו מחניכים את משתתפי אדרנלין לבצע ולאחר אלו כניסה לנבכי החומר הפרטני.

הסיבה לכך: ע"י פעולה זו והתמצאות מלאה למול החומר המתבקש תוכלו לשקף לסגל הגיבוש כי בידכם הבנה כללית ובסיסת על החומר הנשאל וכך לעמוד ביתרון למול מי מהמתגבשים שלא יעלה בידו לעבור על הפנקס בשלמותו ( אלו שיעניקו דגש לחומר הפרטני בלבד ).

לאחר משימות אלו תצאו לתכנים הבאים

 • תיזוזים נוספים ע"י צוהרי קורס חובלים
 • סבב ראיונות אישיים מול סגל גיבוש חובלים
 • מילוי שאלון סוציומטרי על חבריכם לצוות

בסיום אלו תעלו חזרה לאוהלים לשינה ערבה ממנה תתעוררו ביקיצה טיבעית למסדר הדמעות של גיבוש חובלים והתשובות המיוחלות לעניין קורס חובלים ומי מכם זכה להעפיל אליו.

גיבוש חובלים חוויות בוגרי אדרנלין כושר קרבי

על מנת לה להמחיש בצורה הנכונה והטיבעית ביותר את התכנים אותם זה עתה קראתם, בחרנו לשתף אתכם בנסיון האישי של בוגרינו שצלחו בכללם את גיבוש חובלים ואיתם נסיון אישי, נקודות מבט ודפוסי חשיבה שמצאנו לנכון למסור לכם על מנת להעמיד אתכם ביתרון על שאר משתתפי גיבוש חובלים.

י' בוגר צוות תל אביב | סירת הקאות :
כפי שהוסבר במדריך שלפניכם, הושיבו את כלל הצוות בסירת גומי כאשר סביבנו מספר סירות נוספות שטילטלו באמצעות משוטים את הסירה בה שטנו על מנת ליצור רפלקס הקאה שגרמם לכלל הצוות להקיא ובפחות משלוש דקות.
חשוב לציין כי גם מי שתנועתיות הסירה לא גרמה לו להקיא שהרי סירחון קיב הקיבה וההפרשות הנמצאות לרגילנו בעקבות אחרים שהקיאו יגרמו לכך, דבר שאעלה על הכתב מיד

בוגר אדרנלין : יהיה בסדר חבר תתאפס, תרים את הראש ותנשום נשימה עמוקה כדי לאזן את עצמך.
מתגבש : אני לא מסוגל להמשיך ככה, אני עומד להקיא
בוגר אדרנלין : וללא שום התראה נוספת הוא פלט זרם קיא יחסית חזק שהצליח לכסות אותי מקו החגורה ומטה, דבר שגרם לשלושה שישבו לצידי להקיא במקום וככה התגלגלה הסיטואציה במשך חצי שעה שלמה שצחנה ומראות של אוכל מעוקל ליווי אותנו לאורכה.

 
חוויות ע' צוות נתניה | הרצאה מול קבל ( בוגר זה התראיין עד לא מזמן למול ערוץ חדשות כמצטיין קורס חובלים בעירו )
מגבש: יש לך שתי דקות שלמות להרצאות על כל נושא שתבחר
בוגר אדרנלין : אני בוחר להרצאות על בואש
מגבש: אתה מדבר איתי על החיה ששמה בואש
בוגר אדרנלין : חיובי המגבש
מגבש: מצויין, קדימה נשמע

בוגר אדרנלין חניך:  הבואש הינה חיה נטרפת לה שני גווני צבע, שחור ולבן למען בלבול החיות הטורפות, אשר מוכרת לכולנו בעיקר הודות למנגנון ההגנה הנפלא שיש לה לו אנחנו קוראים "סירחון”.
בשלב הזה סגל הגיבוש החל לצחקק דבר שהניע אותם להעניק לי חמש דקות שלמות של הצגת הנושא מול כלל הצוות ואני שהשתמשתי בארבע כלים אותם למדנו באדרנלין על מנת לבצע זאת בהצטיינות יתרה כדי להתגייס לאחר מכן לקורס חובלים ולסיים אותו בהצטיינות

חוויות נ' פתח תקווה | סוף גיבוש :  
בוגר אדרנלין : הם נכנסו כמו רוח סערה באמצע הלילה כדי לבעוט לנו באוהלים ולהעיר אותנו אחרי שהבנו מסגל הגיבוש כי כל המיון הזה בעצם מאחורינו, צוהרי קורס חובלים שטענו כי השחתנו את דלתות השירותים ובשל כך הגיבוש יאלץ להימשך

צוהר א': אלו הם דברים שאסור שיקרו ולכן יש לכך השלכות משמעותיות
צוהר ב': הלילה הזה אתם נענשים בצורה קולקטיבית וחוסר שעות שינה יהיו מנת חלקכם
צוהר א': אני מציע שנעשה את זה אפילו יותר מגוון, כולם פלו למצב שתיים ותתחילו לזחור אחרי, "אנחנו"

בוגר אדרנלין : וכך שאגנו את המשפט הסוגר של גיבוש חובלים " אנחנו רוצים להיות חובלים" בסיומו שברנו דיסטנס וחזרנו לשינה ערבה ומתוקה על הבוקר

גיבוש חובלים קורס הכשרה ייעודי

 

כחלק ממערך ההכשרה ומעטפץ ההכנה המובילים בישראל, מדובר בעשרות בוגרים אותם אנו מגייסים בכל מועד גיוס שלעצמו לקורס היוקרתי ביותר בחיל הים הלא הוא קורס חוסלים המפואר ותחת אחוזי ההצלחה הגבוהים מכל.

אחוזי הצלחה הנובעים מקורס הכנה יעודי בו יעברו משתתפי התוכנית אימוני שגרה בצוותים ממוקדים, ימי דמה מול בוגרי אדרנלין כושר קרבי המתפקדים כחובלים בפועל, סדנאות וסדרות העשרה עליהם לא נרחיב ואלו תחת ניתוח המועמד למול יד אדם וטנולוגיה מתקדמת אותה פ]יתחה חברת אדרנלין כושר קרבי על מנתלהתאים את כלל מעמדינו למטרותיהם האישיות, לענייננו קורס חובלים.

גיבוש חובלים שאלות תשובות
 • פרופיל 82 ומעלה
 • דפ”ר 60 ומעלה

דגשים :

 • אין מגבלת ראיה כל עוד הפרופיל עומד על המצוין לע'יל
 • עיוורון צבעים : תבצעו בדיקות אינדיבידואליות לפני שלב המיון השני ( גיבוש חובלים )

לגיבוש חובלים שני ערוצי קבלה ייעודים אליהם תגיעו דרך יום מיון חד יומי העונה לשם יום סיירות ( יום שדה ) ובו שתי אפשרויות בחירה :

 1. להתמיין בפועל באחד מצוותי יום השדה הצהלי על מנת לסיים בתוצאת גיבוש חובלים
 2. לחתום ויתור על ביצוע יום השדה הצהלי ולקבל זימון ישיר לגיבוש חובלים צוללות.

הסבר : אפשרות מספר שתיים היא אפשרות אקסקלוסיבית לכל מי מכם שמבקש להבטיח את מקומו בגיבוש חובלים.
בכך שתבחרו בה תעידו על עצמכם כי מטרה זו עומדת בראש סדר העדיפויות שלכם בעוד שלאחרים שלושה אופציות להשגה ( גיבוש מטכל, גיבוש שייטת, גיבוש חובלים )

חשוב לציין כי גיבוש חובלים הנה האופציה השלישית ביום הסיירות הצהלי, כך שתתכן אפשרות שתבחרו להתמיין לגיבוש מטכל או גיבוש שייטת ומנגד לא תעמדו בקריטריונים אותם הציבו המגבשים ותאותרו דווקא אליו.

התשובה לכך תהיה חיובית, ועוד נציין כי גם מי שיבחר להתמיין ישירות לגיבוש חובלים יהיה זכאי לראיונות לאחריו במידה ולא יעבור

היחידות המראיונות : ימ"ס , לוט"ר, עוקץ, יהל"ם, מל"ר, מאותר דובדבן, חטיבת צנחנים

 • כמו בכל חיל לא תתחילו הכשרה ללא טירונות בסיסית בחובלים צוללות, מדובר בטירונות אשר תעניק לכם רובאי 03 שאורכה הינו חודש ושבוע בלבד
 • שלב בסיסי הכולל ימ”פ : בשלב זה תעברו תכני ימאות ופיקוד / הכשרת קציני משמרת בספינות.
 • שלב ההתמחות : אתם תצאו להתמחות במגמות הספינה השונות ביניהן: שיט, אלקטרוניקה ומכונה
 • אקדמיה : מדובר בלימודי תואר מקוצר
 • ייעוד בה”ד : הכשרה עיונית יעודית לסטיל או צוללות

בסיום ההכשרה, החניכים יגעו לתווך המבצעי וישרתו בכלי השיט בתור סגני קציני מחלקות בליווי צבירת נסיון מעשי לצורך הסמכה מעשית לתפקידי קצין משמרת גשר/מכונה או קצין ל”א בסטי”ל או בצוללת

החומר בפנקס מחולק לארבעה חלקים:

 • החלק הראשון הוא לפי מגמות הקורס: שייט הכולל ניווט, GPS, גישות ומסדרי שייט, חלק של מכונה המדבר על ווסת הדלק של מנוע הס”ג.
 • החלק השני הוא חומר להרצאה אישית. יש סיפורים על ההיסטוריה של העולם ויש סיפורים על פעולות מבצעיות מלפני קום המדינה. את החומר להרצאה האישית תצטרכו לדעת עד לרמה הבסיסית ביותר: שמות, תאריכים, כמויות, ומקומות.
 • החלק השלישי הוא על מערכת כיבוי האש בסטי”ל
 • החלק הרביעי נחשוף בפני חניכנו בלבד

גיבוש חובלים – גלריית תמונות 

אולי יעניין אתכם

חברת ההכשרה הבלעדית והמובילה בישראל להכנה ליחידות העלית

הגישו מועמדות עוד היום

אייקון שיתוף
צריך עזרה?💬
דילוג לתוכן