מאושר על ידי משרד החינוך ומשרד הביטחון

גיבוש חובלים -המדריך המלא | אדרנלין כושר קרבי

גיבוש חובלים | קורס חובלים – המדריך המלא


אז מה עליכם לדעת לפני שאתם מתחילים את הליכי המיון לקורס חובלים

לגיבוש חובלים ניתן להגיע אך ורק דרך יום סיירות כאשר יעמידו בפניכם שתי אופציות :

1.להתמיין בפועל ביום הסיירות ולקבל חובלים מבן שלושת האופציות של יום יומ”ס
2.לחתום ויתור על יום הסיירות עוד בתחילתו ולקבל גיבוש חובלים | צוללות

מה ההבדל אתם שואלים: רק מי שביצע את יום הסיירות יהיה זכאי לראיונות שלאחר הגיבוש, לכל מי שחתם ולא יעבור ימשיך מיונים נפרדים הקשורים אליו באם זכאי להם.


מה הבוגרים שלנו עוברים בקורס היוקרתי ביותר בחיל הים?

שלבים:

1. כמו בכל חיל לא תתחילו הכשרה ללא טירונות בסיסית בחובלים צוללות, מדובר בטירונות אשר תעניק לכם רובאי 03 שאורכה הינו חודש ושבוע בלבד.
2. “הבסיסי” הכולל ימ”פ ובסיס ( ימאות ופיקוד / הכשרת קציני משמרת בספינות)
3. הינו שלב ההתמחות : אתם תצאו להתמחות במגמות הספינה השונות ביניהן: שיט, אלקטרוניקה ומכונה
4. אקדמיה (לימודי תואר מקוצר)
5. ייעוד בה”ד – הכשרה עיונית יעודית לסטיל או צוללות
6. סיום ההכשרה, החניכים יגעו לתווך המבצעי וישרתו בכלי השיט בתור סגני קציני מחלקות בליווי צבירת נסיון מעשי לצורך הסמכה מעשית לתפקידי קצין משמרת גשר/מכונה או קצין ל”א בסטי”ל או בצוללת.


אם לחובלים כיוונתם, גיבוש חובלים – הפירוט המלא

גיבוש חובלים מתפרס על פני ארבע ימים. כשאר גיבושי סיירת העלית של צהל ביניהן הגיבושים האחודים של סיירת מטכל ויחידת השייטת  היום הראשון הוא יום סידורים בו אתם נרשמים, מציגים אישורים רפואיים, מקבלים ציוד וחומר לימוד ,יוצאים לבר-אור, מתחלקים לקבוצות, אוכלים וכמובן מתחילים את הגיבוש.

 שימו לב כי בתחילת גיבוש חובלים יחולקו לכם שני חומרי לימוד. האחד חומר להרצאה אישית והשני חומר כללי. יוגדרו לכם שעות למידה ספציפיות והם יחפשו לראות מי מפר את הפקודה ועובר על החומר גם בזמנים שלא הוקצו לכך.


עידכון מגיבוש חובלים שמתקיים ברגעים אלו ממש:

אך בגיבוש האחרון חל שינוי קל חברים. כל החומרים נמצאים בפנקס אחד. חומר שתצטרכו לדעת לנהל זמנים וללמוד בזמני המנוחה כי בגיבוש הקרוב לא יוגדר לכם זמן ללמידה, כמו כן עליכם להגיע עם נושא להרצאה מהבית עליו תצטרכו להרצות כשבע דקות.


– כל אחד שיסיים את תהליך הקליטה ויעלה על מדים יסיים בקבוצה שיוביל אחד הצוערים לכיוון המרינה בקצה השני של הבסיס כדי לטבול במים, גיבוש חובלים מתחילים חברים.

החומר בפנקס מחולק לארבעה חלקים: החלק הראשון הוא לפי מגמות הקורס- שייט הכולל ניווט, GPS, גישות ומסדרי שייט, חלק של מכונה המדבר על ווסת הדלק של מנוע הס”ג. החלק השני הוא חומר להרצאה אישית. יש סיפורים על ההיסטוריה של העולם ויש סיפורים על פעולות מבצעיות מלפני קום המדינה. את החומר להרצאה האישית תצטרכו לדעת עד לרמה הבסיסית ביותר: שמות, תאריכים, כמויות, ומקומות. החלק השלישי הוא על מערכת כיבוי האש בסטי”ל ואת הרביעי נחשוף בפני חניכנו .

חברים, אנחנו נכנסים עכשיו לתוך תכני הגיבוש ומנתחים לכם את מה שאתם עתידים לעבור. אבל את התכנים המהותיים והמשמעותיים ביותר אנחנו מעבירים לחניכינו בצורה מעשית באימוני השיגרה שלנו והיום בגיבוש אדרנלין כושר קרבי . גיבוש אותו אנחנו מעבירים במתאר הגיבוש המדויק מול מאמנים יוצאי חובלים במשך יומיים.  עשו צעד אמיץ והצטרפו ליומיים שיהפכו אתכם לאנשים בעלי הכלים הנכונים !


עד אז גיבוש חובלים היום הראשון, זוז !

חוויות חניך: “מיד אחרי שהסתדרנו על הציוד והתחלקנו לקבוצות הם הגיעו, שני מילואימניקים בליווי הצוהרים הצעירים שכנראה

הגיעו כדי לגרום לנו להבין שהיחידה אליה אנחנו מתמיינים היא לא פיקניק.”

המגבשים ישאלו אתכם באופן פרטני כמובן מי אתם, מאיפה אתם, האם התאמנתם ומה בעצם עשיתם על מנת להתכונן לרגע זה, כאשר המטרה העיקרית בשלב הזה היא רק לאסוף מספיק מידע על מנת ליצור לכם פרופיל ראשוני.

משימה הראשונה :בניית מפה

הסבר: תהיה לבנות מפה ממספר רכיבים שיוגשו לפניכם לפי מבנה דמוגרפי שיוגדר לכם מראש. את המשימה תעשו בצורה צוותית.

חוויות חניך: “חברים קחו את כל התיקים שלכם והציוד האישי. אנחנו הולכים לבנות את המפה הזאת לפי גבהים.”
מתגבש א’: תיקים אלי חברים
חניך: לא לשם, בוא תהיה איתי ונצליח יחד, חברים את התיק הזה לשם את השני לכיוון אחר לגמרי.

המשימה שניה חפירת בור אישי וקבוצתי.

הסבר: המגבש ימתח חבל לאורך עשרה מטרים שגובהו כסנטימטר מהריצפה. הוא יפקוד עליכם את המשימה הבאה: עליכם לחפור כל אחד בור אישי של מטר על מטר ובזמן הזה חפרתם בור קבוצתי אמתחת לחבל, בור כזה יאפשר לכם לעבור מתחת לחבל לצד השני בלי לגעת בו, כל המשתפפים בקבוצה .

לאחר שתצטיינו בבניית המפה ובשאר המשימות יחלו האקטים המחשבתיים. אשר בהם תינתן לכם משימה וזמן לעמוד בה בצורה צוותית. כאשר ישאלו אתכם שאלות צוותיות בהן אחד מכם ייתן את התשובה בשם כל הצוות. רוצים לדעת מה הן אותם משימות, זה הזמן להצטרף אלינו !

תרגיל סוף יום: סיימתם את תרגילי המחשבה. הגיע הזמן לעלות על מד”ס. חברים אתם יוצאים לבר – אור שמחולק לשכיבות שמיכה (32 ליתר דיוק לגובה אגרוף וריצת 3000 שהם חמש וחצי סיבובים של מסלול הבסיס.


לפנות בוקר טוב חברים, גיבוש חובלים היום השני

4:30 הם יעירו אתכם כמו רוח סערה. עד עכשיו לא הבנתם מה הצוערים האלה עושים. כנראה שזה יהיה הרגע שבו הם יאירו את עינכם:  “פול, אפ, 30 שניות נגעתם בעמוד וחזרתם 30 זוז”. ככה זה נמשך במשך רבע שעה של תזוזים וטרטורים שלמזלכם עברתם קשים מהם במסגרת האימונים של אדרנלין. מי שזכה…

שימו לב: בגיבוש האחרון לצוערים לא היה אישור לתזז את המתגבשים. אבל זהו אינו קו מנחה כל גיבוש והשינויים שבוא מבחינתנו – צפו לגרוע מכל.

חוויות חניך: הסתדרנו מאחורי האלונקה בשני תורים והוא כמובן פתח בקצב 4…
מגבש: שימו לב האלונקה לא מתרחק ממני יותר מחמישה מטרים, זוז !
מסע הגיבוש הרגע התחיל חברים. מסע של שבעה קילומטרים אותו תעשו בהקפות סביב הבסיס. לפי הערכה גסה של חניכים ומגבשים כאחד אורך זמנו הוא שעה.

יום הים

לאחר תיזוזים ומסע קצר בו יחממו לכם את השרירים. אתם תצאו להפסקת אוכל שבסופה יתחיל יום הים.

מילואימניק: “דקה הייתם בסירות הגומי, דקה זוז.”

חוויות חניך: עלינו על סירת הגומי שעליה היו בנוסף אלינו מוטות וחבלים. מיד הבנתי שבסירה הזאת כנראה שהולך להיות מעניין. חיכינו למילואימניק שהגיע ולאחר חתירה לא קצרה התחלנו שוב משימות מחשבה.

משימת מחשבה: אתם על אי בודד ויש לכם אפשרות לקחת איתכם רק חמישה דברים, מה תקחו?

בתחילה כל אחד מכם יצטרך לתת תשובה פרטית ולאחר סבב עם התשובות של כולם. יתנו לכם חמש דקות להחליט על חמישה חפצים עבור כל הקבוצה.

דגש: המשימות יתחלקו לפי אנשי הצוות. לכל אחד מכם תהיה האפשרות לתפקד “כמפקד” ולהוביל את הצוות. תוודאו שאתם מקבלים את תשומת ליבם של הסובבים אתכם. אל תתנו לאף אחד לקחת מכם את הפיקוד. מאידך, אל תשללו דעות של אחרים והקשיבו למה שיש להם לומר.

משימה ראשונה: עליכם למקם את גלגל ההצלה במקום הכי גבוה שתוכלו באמצעות הציוד הנלווה שבסירת הגומי.

משימה שניה: עליכם להשתמש בציוד הקיים על מנת לבנות תורן או כל מבנה. המבנה צריך לעזור למסוק לחלץ את הסירה שלכם במידה ונתקעתם בלב ים.

שימו לב : שאתם משתמשים באמת בכל הציוד שבסירה. חלק מהאנשים לא יודעים בכלל שישנו ציוד בתוך התיבה עליה יושב המגבש ולכן לא נעזרים בו.

לאחר המשימות הקבוצתיות יתחיל הסיוט האמיתי – סירות ההקאה!

חוויות חניך: הורידו לנו את השעונים על מנת שלא נוכל לדעת מהו הזמן. עלינו על סירה שמסביבה לא מעט סירות שעושות לנו גלים על מנת לגרום זעזועים לסירה עליה יושבים החניכים. כמו שכבר הבנתם, לא עברו 3 דקות וכבר כמעט כל הצוות הקיא. לאחר 25 דקות אתם תצאו מהסירה שמחים ומסריחים ומוכנים לאקט הבא.
מתגבש: לא מסוגל.. אני עומד להקיא..
חניך: ” לא עברו עשר שניות והוא הקיא לי על הנעליים. זו אלא הייתה מחלת ים או הגלים שגרמו לרוב הצוות להקיא. זה היה הגועל והסירחון כתוצאה מאותן הקאות בודדות שמשך את כל הצוות להקיא כרפלקס והתמודדות למול ריח הצחנה והמראות של האוכל הגרוס.


עידכון מגיבוש חובלים שמתקיים ברגעים אלו ממש, הבנתם נכון, התרגיל השתנה מן הרצה אל הקצה, והנה מה שחוו על בשרם המתגבשים שלנו, עשרה ליתר דיוק שעברו ומחכים להתגייס לחובלים:

סירת הקאות, התרגיל החדש :

השהות בסירת ההקאות מתחלקת לשלושה חלקים, אורכו של כל חלק הוא כ-10 דקות. 

10 דקות מקצה ראשון: גב לפנים הסירה שאתם על שש פנים לחוץ.
לאחר מכן – 10 דקות מקצה שני : לאחר מכן המגבשים יחלקו לכם דף עם משימה אותה תצטרכו לבצע בעשר דקות של המקצה.
ואחרי זה יהיה 10 דקות מקצה שלישי : הדיינות קבוצתית לבעיה שיאלו בפניכם המגבשים תוך מתן תשובות לקשיים שיעלו מולכם המגבשים לעניין הפתרון .


היום השני החלק הימי מאחוריכם חברים ועכשיו הגיע הזמן לבדוק האם ניצלתם את הזמן כמו שצריך.

משימה ראשונה: זיכרון/למידה

חוויות חניך: שימו לב, כל חומר הלמידה בתיקים. ישבתם במעגל ואנחנו נקרא כל פעם למתגבש אחד לשאלת שאלות. שימו לב הדיבור במעגל אסור.

מגבש: אז לפני הפנקס, מערכת הגיפיאס עובדת על איזו…

 משימה שניה: התנהלות חברתית

הסבר :אז לאחר שתיבחנו על חלק קטן מהחומר הנלמד, תבצעו עוד משימת מחשבה קבוצתית. אך הפעם היא תהיה הרבה יותר ממה שעשיתם עד עכשיו. כשיגמר הזמן וכל אחד ימצא פתרון, תצטרכו לתת מענה קבוצתי לבעיה. לאחר מכן כמו תמיד, המגבשים ישאלו עליו שאלות.

משימה שלישית: התקלות ע”י צוער:

הסברכשתגמר המשימה המגבשים ישלחו אתכם למגרש. שם ישמרו עליכם הצוערים ותקבלו זמן ארוך למדי ללמוד בו את החומר הנשאר. כאשר מפעם לפעם אחד הצוערים מתקיל את אחד המתגבשים בשאלות על החומר. חשוב להיות אמינים ומי שלא ידוע את התשובה עליו להגיד “המפקד אני לא יודע את התשובה” ולא להמציא סיפורים.

חניך: “וכמו כן הבואש הינו חיה לבנה ושחורה אשר מוכרת בעיקר הודות למנגנון ההגנה הנפלא שיש לה לו אנחנו קוראים סירחון”. בשלב הזה המילואימניקים צחקו, וזה היה מה שדרבן אותם ואותי להמשיך לשמוע את מה שיש לי לספר על הבואש.

את המשך היום אתם תעבירו בעשיית מספר מבחנים מעשיים ומחשבתיים על החומר שניתן לכם ללמידה שבסופו כמו בגיבוש השייטת , השייכת גם היא לחייל הים ומתפקדת כקומנדו היבשתי שלה , אתם תצאו לקו החוף לשני תרגילים פיזים:


תרגיל ראשון : ספרינטים.

הסבר: שימו לב חברים הספרינטים מתנהלים בצורת ריבוע. כאשר הארבע הראשונים יזכו להרים אלונקה והשישי ג’ריקן מים, לא להתבלבל זהו לא התרגיל האלונקה הידוע , אתם לא מזנקים לאלונקה אלה לסדרי הגעה והמגבשים שולחים אתכם בצורה מסודרת מהקו לאלונקה

תרגיל שני: תרגיל האלונקה הסוציומטרי

הסבר: התרגיל הקלאסי חברים , תרגיל שיתסיים בחזרתכם לכיוון האוהלים ומשם למגרש .

חוויות חניך: בסוף היום הלכנו למגרש לעוד שעה של למידה.

משם לחדר האוכל וסיום במיטה שכולנו מכורבלים עייפים ומחכים למחר. מה שלא ידענו שהצוערים מגיעים  והפעם להקפצה של גיבוש חובלים ! מה יהיה בהקפצה, האם היא הקפצת אמת או שווא , מה אורכה ואם בכלל , תצטרפו לאדרנלין כושר קרבי הקבוצה המיקצועית ביותר ותעפילו יחד איתנו לפסגה!

אז ההקפצה הסתיימה ויצאתם לישון ולאחר כשעה הם הקפיצו אותנו. מאחר וכבר הכינו אותי מראש באדרנלין הבנתי שזאת הקפצת שווא.. אז לאחר שהסתדרנו על הציוד וננזפנו שאנחנו לא עומדים במשימה, חזרנו לישון, כדי להיות מוקפצים שוב בשעה4:30 לפנות בוקר

יום שלישי

אתם תוקפצו 5:00 לפנות בבוקר על מנת לצאת למסע שני, הפעם מסע קצר יותר מקודמו .

חוויות חניך: לאחר ההקפצה היינו כבר גמורים, אבל מנחם לדעת שעוד כמה שעות הסבל נגמר.

אחרי שתסיימו את המסע שערך 2 סיבובים וחצי סביב הבסיס שעליכם אלוקנה פתוחה ועליה שבעה תדל”ים בלבד  , אתם יוצאים לארוחת הבוקר שתסתיים בתחילתן של משימות קבוצתיות והפעם ביבשה, כי גיבוש חובלים לא היה מאתגר יותר!

משימות:

1. בניית מתקן להעברת מים מהציוד המחלקתי.
2. העברת כל הצוות דרך נחל מצד אחד לשני בלי שאף אחד מהם ייגע במים של הנחל.
3. בניית מחדש של סירת גומי מפורקת.

שימו לב חברים פרט למשימה הראשונה שלא השתנתה, בגיבוש האחרון משימות מספר 2-3 השתנו ל :

משימה שניה: העברת כל הצוות דרך קיר מצד אחד לשני בלי שאף אחד מהם ייגע בצד אחד של הקיר.
משימה שלישית: בניית מגדל אשר יאותת לספינות ומטוסים על מקומכם.

דגש: שימו לב , המשימות ישתנו מגיבוש לגיבוש אך הקו המנחה הוא אחד, לתפוס פיקוד להנהיג את השאר , איך עושים את זה ,תהיו רציניים ותהפכו את המאמר הזה לאימון הבא שלכם איתנו כדי לקבל את הדגשים הנדרשים  !

לאחר המשימות הנ”ל ימשיכו המבחנים וההרצאות על החומר שניתן ללמידה בתחילת הגיבוש.

חוויות חניך: הבנתי שאי אפשר ללמוד את החומר להרצאות בלי שיראו אותנו. גם בלילות אי אפשר והעיפו את אחד המתגבשים על למידה לתוך הלילה, לאחר השעות המותרות. בכל רגע נתון שהיה מותר ישבתי ולמדתי, וכך לבסוף כשנשאלנו על נושאים כללים ולא מידע נקודתי, היה קל לראות מי למד ומי לא לפי כמות הגמגומים.

לאחר תרגילי המחשבה, הצוהריים יגיעו שוב כדי לתזז אתכם פיזית, על מנת לגרום לכם להיזכר שאתם עדיין בתוך מערכת צבאית ולא באוניברסיטה של חיל הים.

סוף היום השלישי מסמל את סוף גיבוש חובלים. הפרצופים שלהם חיכיתם מהיום הראשון, הפקידות עם השאלון האישי והסוציומטרי שאחריהם תהיה לכם שיחה עם המגבשים ובסופה אתם תעלו על אזרחי, ותצאו לט”ש ושינה..

חוויות חניך: אמצע הלילה , הקפצה ע”י הצוערים שהחליטו שאחד מאיתנו השחיט את דלתות השירותים ועל כולנו לשלם על כך, צוער: אתם הולכים לסבול כי צה”ל לא יעבור על זה בשתיקה, כולם פול, תחזרו אחרי !

ואני כחניך אדרנלין ידעתי מה המשפט הידוע שאנחנו נשאג בעוד רגע , “אני.. רוצה.. להיות.. חובל”.

אז לאחר שהתחילו  את הגיבוש 150 איש, רק 80 סיימו ורק 30 עברו סופית וזכו לטעום את טעמו של קורס חובלים.


אחרי גיוס של מעל שלושים מועמדים לקורס חובלים רק מהמועד האחרון, היום זהו התור שלכם, להליך ההכשרה אותו עברו תחת קורס ההכשרה היעודי לחובלים, השאירו פרטים בהקדם ואנו נחזור אליכם בהקדם.

מאמרים נוספים

חברת ההכשרה הבלעדית והמובילה בישראל להכנה ליחידות העלית

הגישו מועמדות עוד היום

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
פתח צ׳אט
צריך עזרה?💬
דילוג לתוכן