מאושר על ידי משרד החינוך ומשרד הביטחון

ימ"ס | יחידת המסתערבים של משמר הגבול

"היום הקל היה אתמול"

על היחידה

יחידת מסתערבים (ימ"ס) היא יחידת עילית של מסתערבים ללוחמה בטרור הפועל תחת משמר הגבול ( מגב ) וייעודה הבסיסי הוא היטמעות באוכלוסייה ערבית עוינת לצורכי איסוף מודיעין, טיפול בהפרות סדר והפגנות, ביצוע חיסולים, חטיפות ומעצרים קשים בלב אוכלוסייה ערבית עוינת.
ייחודה של יחידת המסתערבים היא הפעילות המסוערבת שמתבצעת כאשר לוחמי היחידה מחופשים לערבים, מקור המילה "מסתערב" נעוץ במונח הערבי "אסתערב", דהיינו מצב בו אנשים שאינם ערבים חיים ומתנהגים כערבים לכל דבר.
לוחמי הימ"ס לומדים תוך כדי הכשרתם להכיר היטב את הטופוגרפיה של האזורים בהם הם פועלים, להכיר את המנהגים של כל כפר, להכיר את דרך הדיבור ולהכיר את החמולות ואת יחסי הכוחות ביניהן על מנת להגיע הכי קרוב ליעדים מבלי לעורר חשד.
ימס הוקמה בשנת 1991 על ידי רב פקד אלי אברם הי"ד אשר היה קצין ביחידה למלחמה בטרור של הימ"מ ונהרג במהלך היתקלות עם מחבלים בג'נין.

כפי שציינו בפיסקה הראשונה, יחידת המסתערבים שייכת למשמר הגבול והוא מחולקת כיום לארבע גזרות : ימס ירושלים, ימס איו"ש (יהודה ושמורון) ימס סיני ( ימס צפון ) וימס דרום אשר כל אחת מתמחה בלחימה והתסערבות באזור שלה. כל המשרתים ביחידה הם שוטרים ולכן מעבר לתפקידה המבצעי הבסיסי המצוין לעיל היחידה פועלת גם במישור הפלילי שכולל תפיסת הברחות, מעצר סוחרי סמים וכו'.
הימ"ס נחשבת ליחידת עילית נחשקת שמגרה את הדמיון ומרבית המידע אודות פעילותה נותרת חסויה. לזכותם של הלוחמים נזקפים מאות מעצרים מוצלחים של מחבלים, ופעילות מבצעית אינטנסיבית רבה

קריטריונים ושלבי מיון

אפשרות ראשונה:

שיבוץ וגיוס למשמר הגבול (מג"ב)
סיום טירונת אשר אורכת כ 4 חודשים

לגיבוש ימס המדריך המלא תחשפו בסוף הסיקור

אפשרות שניה:

סיום גיבוש מטכ"ל / שייטת / טייס / חובלים וצוללות וקבלת זימון לשבוע ראיונות
מעבר ראיון ימ"ס בהצלחה וקבלה ליחידה

כמו כן, חשוב לציין כי מיונים אלו לא תעברו ללא הליך הכנה ייעודי לכך, על כן נמליץ על הגשת מועמדות והצטרפות אלינו – לאדרנלין כושר קרבי

לבנות הכשרה:

לאחר סיום טירונות בסיס במשמר הגבול ומעבר הגיבוש יתחילו הלוחמים קורס ימ"ס בו יעברו הכשרות שונות כגון: לוחמה בטרור, שליטה והפעלת כלי נשק שונים, קרב מגע, לוחמה פנים אל פנים, לוחמה בשטח בנוי, יחד עם ההכשרה ייעודיית הכוללת ההסוואה, ההסתערבות ולוחמה זעירה. לאחר מכן יעבורו הלוחמים השלמה מבצעית וניפויים אחרונים ( יו"ש- 3 חודשים | ירושלים-חודשיים | דרום-חודש אחד בלבד).

חשוב לדעת:

גיבוש ימ"ס הינו גיבוש קשה ובידיעה זאת כל מתגבש זכאי לשלושה גיבושים במהלך שירותו במשמר הגבול, גם אם נכשלתם ויותר מפעם אחת יש לכם את הזכאות לגשת שוב, לגיבוש יוצאים כשלוש מאות מתגבשים מסיימים כעשרים ויעברו חמש עשרה בלבד לקורס ההכשרה בבסיס בית חורון.

באם נפלתם מקורס ימ"ס, באותה מתכונת של הגיבוש אתם זכאים להיכנס לקורס חוזר ללא גיבוש נוסף, המכסה היא עד שלושה קורסים.

חשוב לציין כי על מגרש המסדרים בטקס קבלת הסיכה יעמדו כשלושה עד שבעה לוחמים אשר העפילו וסיימו את קורס יחידת המסתערבים של משמר הגבול בהצלחה.

ימ"ס מפעילה צלפים הנחשבים לטובים בארץ, ביחד עם צלפי הימ"מ. ב-2015 זכו צלפי הימ"ס בתחרות הצליפה השנתית שארגן צה"ל.

הקורס ליחידת ימ"ס כולל העלאת הלוחם לרובאי 07.

קורס פיקוד מונה ארבעה חודשים ומתבצע בבסיס הטירונות של משמר הגבול (בית חורון), לקורס תצאו אך ורק ע"י הקצאות שפתחה היחידה.

לימס ניתן להגיע לאחר נפילה בשלבי הכשרה מיחידות מיוחדות אחרות ומקורס טייס.

חברת ההכשרה הבלעדית והמובילה בישראל להכנה ליחידות העלית

הגישו מועמדות עוד היום

אייקון שיתוף
צריך עזרה?💬
דילוג לתוכן