מאושר על ידי משרד החינוך ומשרד הביטחון

חטיבת הקומנדו | חטיבת העוז

"ידך בעורף אויביך"

על היחידה

חטיבת העוז הלא היא חטיבת הקומנדו, היא חטיבת חי"ר למבצעים מיוחדים של זרוע היבשה בצה"ל. חטיבת העוז מאגדת תחתיה שלוש יחידות קומנדו:

  • יחידת מגלן
  • יחידת דובדבן
  • יחידת אגוז

כאשר לכל אחת מהיחידות התמחות מבצעית שונה ותוואי פעולה המיוחד לה.

חטיבת הקומדנו הוקמה בשנת 2015 על ידי הרמטכ"ל גדי אייזנקוט על מנת להקים בזרוע היבשה מערך מבצעים מיוחדים אחוד שלא היה קיים לפני כן.

תפקדיה האופרטיבי של חטיבת העוז הוא תכנון, הפעלת כוח במהירות, עוצמה וגמישות מבצעית נגד האויב תוך הובלת מבצעים מיוחדים ורב זרועיים ארוכי טווח במרחב המוגדר כעומק האסטרטגי של מדינות האויב של ישראל הן בחזית והן בעומק על ידי יחידות הקומדנו הזרועיות שלה.

לוחמי חטיבת הקומדנו מתמחים בלוחמת מגע קרוב (איומי חדירה, חטיפות, פח"ע), ביעדים מורכבים ובביצוע פשיטות ארוכות טווח וכל זאת תוך פעילות בכל מתאר אליו הם נדרשים: החל מפעילות כירורגית ספציפית ועד פעילות בעצימות גבוהה.

לוחם קומדנו מזוהה בעיקר על ידי תג יחידה שחור לבן (ראו סוף סיקור), נעליים אדומות וכומתה אדומה.

קריטריונים ושלבי מיון

פרופיל 82 ומעלה

יחידת מגלן – שלבי מיון

יחידת דובדבן – שלבי מיון

יחידת אגוז – שלבי מיון

כמו כן, חשוב לציין כי מיונים אלו לא תעברו ללא הליך הכנה ייעודי לכך, על כן נמליץ על הגשת מועמדות והצטרפות אלינו – לאדרנלין כושר קרבי

לבנות הכשרה

לחיטבת הקומדנו מחזור גיוס תלת שנתי בחודשים מרץ, אוגוסט ונובמבר. כאשר בכל מחזור גיוס מתגייסים לכל יחידה (מגלן, דובדבן, אגוז) שניים/שלושה צוותים שמספרם לא יעלה על  60-70 לוחמים.

מסלול לוחם קומדנו אורך בין 14-16 חודשים ומתחיל בטירונות חיל רגלים בסיסית המתבצעת באחד בבסיסי האימון החטיבתיים. יחידת דובדבן ויחידת מגלן בבא"ח צנחנים שם גם יעברו קורס צניחה ויחידת אגוז בבא"ח גולני. משם ממשכים לשלב טירונית יחידה שאורך כחודש ובו מודחים אחוזים גבוהים מהלוחמים. לאחר מכן עולים הלוחמים למתקן אדם בבית הספר לקומנדו למסלול הכשרה ייעודי בו יעבורו הלוחמים קורס ניווט, הסוואה, לוט”ר, מ”כים, קרב מגע, נהיגה והפעלת מערכות נשק ייעודיות ועוד.

חשוב לדעת

חטיבת הקומדנו קיבלה את המספר 89, כציון לגדוד הקומנדו 89 שפעל במלחמת העצמאות כגדוד פשיטה בפיקוד משה דיין ודב צסיס.

תג היחידה מסמל דברים רבים:

החץ הדו כיווני הגעה מהיבשה ומהאוויר. סכין קומנדו המסמלת את ייעוד היחידה ואת פועלה שמתבצע גם מן הים. החץ והסכין יחד יוצרים את האות ק', וששת פרקי הידית מסמלים את יחידות העלית בסדיר ובמילואים. צבעי השחור ולבן מסמלים את פעילות החטיבה ביום ובלילה, ואת העובדה כי הם לא משויכים לגזרה ספציפית. בתוך החץ מובלעת הציפור של אוגדת 98, ושני החצים והחלל בין החצים הוא מצנח.

יחידת רימון – יחידת רימון הייתה יחידת קומנדו שהוקמה בשנת 2010 ופעלה במסגרת חטיבת גבעתי. בסוף שנת 2015 יחידת רימון הוכפפה לחטיבת העוז. באמצע שנת 2018 נסגרה היחידה והפכה לפלגה המתמחה בין השאר בלוחמה מדברית ביחידת מגלן וביחידת אגוז.

יעודה הראשי של יחידת רימון הייתה לוחמה מדברית. היחידה פעלה הן בלחימה ברצועת עזה, הן בפעולות בט"פ (ביטחון שוטף) לאורך גבול מצרים, בפעולות בעומק הנג ובגזרת איו"ש בתנאי מדבר, במטרה להילחם בהברחות לא חוקיות, כמו אמצעי לחימה, סמים וחדירת מחבלים.

חברת ההכשרה הבלעדית והמובילה בישראל להכנה ליחידות העלית

הגישו מועמדות עוד היום

אייקון שיתוף
צריך עזרה?💬
דילוג לתוכן