מאושר על ידי משרד החינוך ומשרד הביטחון

יחידת רפאים | היחידה הרב ממדית

״וְלֹא יָדַע כִּי רְפָאִים שָׁם״

על היחידה

היחידה הרב־ממדית "רפאים" היא יחידת קומנדו מובחרת בצה"ל, שיעודה האופרטיבי המרכזי הוא לתת מענה לוחם בכל זירות הלחימה ובכל תוואי שטח בהתאם למאפייניו ולאתגריו המשתנים.

יחידת רפאים מתפקדת ככוח מתמרן רב זרועי, בעל כושר לחימה גבוה לאיתור, חשיפה והשמדת אויב והיא מוכשרת ומתפקדת גם כיחידת קומנדו, על אף שאינה חלק מחטיבת העוז.

היחידה הוקמה במהלך שנת 2019 ביוזמת הרמטכ"ל אביב כוכבי, במטרה להיערך ללחימה בשדה הקרב העתידי, תוך שילב כל זרועות הלחימה: כוחות חי"ר, שריון, הנדסה קרבית, נ"ט, אוויר ומודיעין. 

היחידה הרב ממדית מורכבת מלוחמים שהגיעו מסיירות עילית וחטיבות החי"ר השונות, יחידת יהל"ם, עוקץ, רוכ"ש, יחידת הניוד המבצעי 444, חטיבת הקומנדו (דובדבן, מגלן ואגוז), פלס"ר שריון ויחד עם קציני מודיעין, תקשוב וחיל אוויר.

קריטריונים ושלבי מיון

פרופיל 82 ומעלה

אפשרות ראשונה: 

גיוס ושיבוץ לחטיבת חי"ר

מעבר גיבוש יחטיות וקבלה ליחידת רפאים

* בכל מחזור גיוס היחידה מאתרת דרך גיבושי היחטיות, ובכל פעם דרך חטיבה אחרת.

אפשרות שנייה:

סיום גיבוש מטכל/שייטת, טייס, חובלים/צוללות וקבלת שבוע ראיונות.

מעבר ראיון יחידת רפאים בהצלחה וקבלה ליחידה.

לבנות הכשרה

ליחידת רפאים מחזור גיוס תלת שנתי בחודשים מרץ, אוגוסט ונובמבר. כאשר בכל מחזור גיוס מתגייסים 2 צוותים שמספרם לא יעלה על  60 לוחמים.

מסלול אורך בין 14-16 חודשים ומתחיל בטירונות חיל רגלים בסיסית המתבצעת באחד בבסיסי האימון החטיבתיים בהתאם למחזור גיוס ממנה מאתרת היחידה. לאחר מכן אימון מתקדם וטירונות יחידה יחד עם אותה יחידה בהם מוכשרים הלוחמים. לאחריו עולים הלוחמים למתקן אדם בבית הספר לקומנדו או לסיירות השונות למסלול הכשרה ייעודי בו יעבורו הלוחמים: קורס צניחה (תלוי במסלול היחידה), שבועות ניווט, קורס לוחמה בשטח בנוי, שבועות סבך, קורס לוחמה בטרור, קרב מגע ושבועות ירי מקצועי. בהתאם ליחידה יעברו גם הלוחמים קורס מ”כים והתמחויות ייעודיות. בסיומן יגיעו ליחידה, שם יבצעו הכשרה ייעודית של 3-4 חודשים נוספים, שרק לאחריה יהפכו ללוחם רב-ממדי מן המניין.

חשוב לדעת

לוחם ביחידת רפאים מזוהה על ידי סיכה ייחודית המורכבת מאלמנטים רבים ומגלמת בתוכה את המוטיבים המובילים את היחידה בפועלה: חרב המסמלת את העוצמה והקטלניות, הספרה 8 שעוטפת את החרב מסמלת תנועה אינסופית של שיפור והתקדמות מחד ואלמנטים של רב-ממדיות המוטמעים ע״י חיצים היוצרים אפקט תלת ממדי מאידך, וכנפיים המעוצבות בסגנון של רוח רפאים, מייצגות בסיכה היחידה המשתנה ומתאימה עצמה למול האויב הנעלם, בעלת שרידות גבוהה, בלתי צפויה ופועלת בכלל הממדים

בניצב החרב הספרות "888" שהן גם מספר היחידה.

חברת ההכשרה הבלעדית והמובילה בישראל להכנה ליחידות העלית

הגישו מועמדות עוד היום

אייקון שיתוף
צריך עזרה?💬
דילוג לתוכן