מאושר על ידי משרד החינוך ומשרד הביטחון

יחידת 504 | היחידה להפעלת סוכנים

"עוצבת המודיעין האנושי"

על היחידה

יחידה 504 היא יחידה באגף המודיעין של צה"ל, האחראית על הפעלת סוכנים סמויים מחוץ לגבולות מדינת ישראל. זאת, בדומה ליחידות המודיעין האנושי (יומינט) במוסד למודיעין ולתפקידים מיוחדים ובשירות הביטחון הכללי.
504 פועלת בשיתוף פעולה עם שאר גורמי קהילת המודיעין הישראלית ולפי חלוקת תחומי האחריות בינה לבין "המוסד", היחידה מגייסת ומפעילה סוכנים בארצות ערב וכן בשטחי הרשות הפלסטינית.

ביחידה ארבעה תפקידים עיקריים:

מפעילים – הינם קצינים לתפקידים מיוחדים (קת"מים), אשר מהוויים את ליבת היחידה. תפקידם הוא גיוס הסוכנים והפעלתם לפי הנחיות היחידה והמידע המודיעני המתבקש, כל קת"ם אחראי על מספר סוכנים, אותם הוא פוגש ומתדרך לגבי המשך הפעילות והמידע המודיעיני אותו יש להשיג, בן המפעיל לסוכן נרקמים קשרי ידידות חזקים מהרגיל לאור הסיטואציות המסוכנות אותה הם חווים יחד והאמונה הנדרשת לשם ביצוע התפקיד. את התפקיד מבצעים אנשי קבע ביחידה בלבד, חיילי הסדיר אינם מורשים לתפקד כמפעילים.

סוכנים – משתפי פעולה אשר תפקידם הוא להעביר מידע לפי ההנחיות מצד המפעיל שלהם בייתר זהירות וסודיות וזו על מנת לשמור על חייהם וחיי משפחותיהם היות ושני הצדדים המפעיל והסוכן נמצאים באיום תמידי ובמצב סיכון מהגבוהים שתחוו ובכלל.

לוחמים – תפקידם הוא לדאוג לביטחונם של הסוכן והמפעיל בעת ביצוע העברת המידע ובכלל, על הלוחמים לוודא על הוודאות המבצע, בדיקת השטח לפני, אבטחת המפגש, תיאום המשך מפגש ואף לדאוג כי אין מי שעוקב ומצוטט. לפלגת הלוחמים מספר צוותים לפי יעוד.

מתשאלים (חוקרים) – מי שהופקד בידם לשבת במתקן הסגור של היחידה אליו מובלים כל "האגוזים" הקשים לפיצוח אשר לא יחזיקו מעמד לנגד החוקרים המנוסים החדים והמיקצועים ביותר אשר מהווים כחלק מצוות ההדרכה של כל קורסי המתשאלים בצה"ל למול היחידות השונות.

קריטריונים ושלבי מיון

פרופיל 82
קב”א 52

אפשרות ראשונה:

מעבר יום סיירות, איתור וקבלת זימון למיון 504 – למדריך המלא

מעבר מיון ראשון – מיון פסיכוטכני (שאלון 300), פסיכולוג וסיווג ביטחוני
מעבר מיון שני – מיון מקצועי הכולל מבחני קואורדינציה, פיזיות וקרב מגע

למיוני 504 המדריך המלא , תחשפו בסוף הסיקור

אפשרות שניה:

מעבר גיבוש מטכל/שייטת וקבלת זימון למיון 504
מעבר מיון ראשון  – מיון פסיכוטכני (שאלון 300), פסיכולוג וסיווג ביטחוני (רק למי שהודח ביום השלישי)
מעבר מיון שני – מיון מקצועי הכולל מבחני קואורדינציה, פיזיות וקרב מגע.

לבנות הכשרה

ל-504 מחזור גיוס חד שנתי המתקיים בחודש נובמבר כאשר בכל מחזור גיוס מתגייסים ??? שמספרם לא יעלה על ???  לוחמים.

מסלול אורך כשנה אשר מתחיל בטירונית חיל רגלים בסיסית בבא"ח גולני ומיד לאחר מכן עליה ליחידה וביצוע טירונות יחידה שבסיומה יתחיל שלב של תוכן ייעודי הכולל הכשרה על אקדח, קרב מגע ברמה הגבוה ביותר ותכנים מקצועים הקשורים לתפקיד אליו התמיינתם בינהם לוחם, מפעיל ומתשאל.

חשוב לדעת

ל-504 ניתן להגיע לאחר נפילה בשלבי הכשרה מיחידות מיוחדת אחרות ומקורס טייס.
סיכת היחידה מורכבת מכנפיים שביניהן חתיכת אבן שחורה מסלע שמקורו בסוריה.

חברת ההכשרה הבלעדית והמובילה בישראל להכנה ליחידות העלית

הגישו מועמדות עוד היום

אייקון שיתוף
צריך עזרה?💬
דילוג לתוכן