מאושר על ידי משרד החינוך ומשרד הביטחון

ילת"מ | היחידה למשימות תת ימיות

"כנפי התמנון"

על היחידה

ילת"מ, היחידה למשימות תת ימיות, היא יחידה בחיל הים המיועדת לביצוע משימות מיוחדות בעומק הים ובכל מקור מים בארץ. לוחמי הילת"מ מתמחים בצלילה מקצועית עד לעומק של 90 מטרים, חבלה וסילוק פצצות ימי, התקנת מכלולים מורכבים בעומק הים, שליית אמצעים וכלי שיט או כלי טיס, מענה לתקלות של כלי שיט של חיל הים מתחת לפני המים ומשימות של חילוץ והצלה.

היחידה הוקמה בשנת 1963 בשם יחידה 707 לאחר שהתברר כי ישנן משימות ומבצעים הדורשים כח צוללים שלא למטרות לחימה והשתתפה במלחמות ובמצעים רבים עד שבשנת 1976 אוחדה יחידה 707 עם שייטת 13 ושימשה שם כזרוע החבלה של היחידה.

רק בשנת 1981 הוכר הצורך ביחידה נפרדת למשימות תת-מימיות, והילת"מ הפכה ליחידה עצמאית.

ילת"מ היא הסמכות המקצועית בצה"ל לכל נושא הצלילה והיא מקיימת שיתוף פעולה הדוק עם גורמים שונים בזרוע הים, כגון שייטת ספינות הטילים, שייטת הצוללות והבט"ש וכן עם יחידות צה"ליות ואזרחיות נוספות, כמו פיקוד העורף. במהלך השנים השתתפו לוחמי ילת"מ בפעולות חילוץ והצלה ובמספר מקרי טביעה ואירועי שליית כלי טיס שהתרסקו.

חבלני היחידה מבצעים פעילות למניעת פגיעה באמצעות חבלה תת-מימית בשטחי המים הריבוניים בשיתוף עם יחידת יהל"ם, יחידת עוקץ וחבלה משטרת ישראל, בפעילויות שונות, החל מניטרול מוקשים של כלי שיט החשודים בפח"ע, ניקוי שטחים ימיים מאמל"ח השתתפות בניסויים באמל"ח חה"י ועוד.

קריטריונים ושלבי מיון

פרופיל 72
קב”א 51
דפ”ר 30 ומעלה

מעבר גיבוש לוחם ימי בהצטיינות וקבלת גיבוש סנפיר – למדריך המלא תחשפו בסוף הסיקור
מעבר גיבוש סנפיר ( המונה יומיים ) בהצטיינות וקבלת גיבוש ילת"מ
מעבר גיבוש ילת"מ וקבלה ליחידה

לבנות הכשרה

מסלול אורך כשנה אשר מתחיל בטירונות רובאי 03 בסיסית בבה"ד חיל הים ולאחריו מתחיל שלב הכשרה בסיסי הכולל למידת ימאות בסיסית, הכשרת לוט"ר, קורסי צלילה מתקדמים (במים רדודים ולעומק רב), הכשרה לשימוש בכלים טכניים, צילום, ניווט והכשרות ייעודיות נוספות. לאחר מכן מתחיל שלב ההכשרה המתקדם בו ילמדו החיילים את הצלילה המקצועית, נייטרוקס, הפעלת אמצעים מורכבים יותר מתחת לפני המים, איתור וחיפוש, סדרות פיקוד שונות, חבלה וסילוק פצצות תת-מימיות.

האימונים ביחידה הינם קשים וכוללים מסעות, צלילות בכל שעות היום והלילה, טילוף (שחייה למרחקים ארוכים עם סנפירים), אימוני ניווט תת-מימיים, צלילות ממושכות ועוד.

חשוב לדעת

לקראת סוף השירות מבצעים הצוללים קורס מדריכי צלילה המאפשר להם להיות גם מדריכי צלילה באזרחות.

בשל מסלול ההכשרה, הידע והניסיון המקצועי שהחיילים מקבלים תוך כדי שירותם ובשל האופי המגוון של היחידה, רבים מהם חותמים קבע למספר שנים ביחידה.

כחלק מהכשרת החבלנים, עוברים הצוללים קורס ביהל"ם ואחריו מבצעים השלמת חבלה לפעילות הימית.

ילת"מ מקיימת שיתופי פעולה עם ציים זרים ותרגילים עם צבאות זרים בנושאי צלילה מקצועית, חבלה ימית ועוד, כדוגמת תרגיל עם חבלני הצי הצרפתי והאמריקאי המבוצע בארץ וגם בחו"ל.

יחידת ילת"מ הינה יחידה מעורבת (בנים ובנות) ועל הבנות המעוניינות לשרת בסנפירמחוייבות  להתחייב לשירות חובה השווה לאורך שירותם של הגברים, לחתום על מסמך "דין אישה כדין גבר" ושירות מילואים פעיל.

חברת ההכשרה הבלעדית והמובילה בישראל להכנה ליחידות העלית

הגישו מועמדות עוד היום

אייקון שיתוף
צריך עזרה?💬
דילוג לתוכן