מאושר על ידי משרד החינוך ומשרד הביטחון

ראיון אישי המדריך המלא

ראיון איש

ראיון אישי המדריך המלא : הריאיון האישי מהווה את אחת התחנות המשמעותיות שבה תעברו בצו הראשון. הריאיון שתעברו יבוצע על ידי מראיינת פסיכוטכנית אשר עברה הכשרה מקצועית וייחודית לביצוע ראיונות לצה"ל. שיטת הריאיון פותחה ב-1955 על ידי פרופסור דניאל כהנמן כשהיה חייל בן 21 ולימים זכה בפרס הנובל לכלכלה.

ראיון אישי : מהו משקלו 

הריאיון האישי גורלי בקביעת ציון הקב"א הסופי ולכן אין לזלזל בו, יש להתייחס אליו כאל מבחן לכל דבר. הריאיון מיועד לבנים ולבנות ומטרתו לעשות היכרות ראשונית ואישית בין המועמד לגיוס לבין המערכת הצבאית. אורך הריאיון נע בין 20 ל80 דקות בממוצע אך ייתכן גם שתחוו ריאיון ארוך יותר.  בסופו של דבר מטרת הריאיון היא להכיר את עברכם, המוטיבציה שלכם, האישיות ותכונות האופי שלכם ולבדוק את התאמת תכונות אלו למערכת הצבאית. על בסיס התאמה זו יינתן ציונכם בריאיון האישי. מעבר לכך, יש בכוחו של הריאיון האישי להשפיע על מקום השיבוץ שלכם במערכת הצבאית. האינטרס של הצבא הינו לשבץ אתכם לשירות במקום שבו תוכלו לתרום באופן המשמעותי ביותר, בהתאם לתכונות האופי שלכם שהתגלו בריאיון האישי. 

זכרו, הריאיון האישי הוא חד פעמי אין אפשרות לבקש ריאיון חוזר בדיוק כפי שאין הזדמנות שנייה ליצור רושם ראשוני. לכן חשוב מאוד להגיע מוכנים לריאיון במטרה להשאיר רושם חיובי ולקבל ציון גבוה. בריאיון ישאלו אתכם שאלות על תחומים רבים בחייכם, בניהן שאלות על אירועים מיוחדים בחייכם, על הקשר המשפחתי, על הקשרים החברתיים, מסגרות הלימוד או העבודה שבהם אתם לוקחים חלק, מסגרות פנאי כמו חוגים, צופים, פעילות גופנית ועוד.

בעקבות הריאיון האישי ובהתאם אליו יינתן לכם ציון צד"כ (ציון דרך כללי). ציון הצד"כ נע בין 8-40, הוא נקבע בהתאם למידע שעולה בריאיון האישי והוא בעל השפעה משמעותית על ציון הקב"א הסופי שלכם. חשוב לתת בריאיון תשובות עקביות ולהיות עצמכם! מטרת הריאיון האישי היא להכיר אתכם באמת ולכן מתן תשובות שאינן נכונות עשוי לפעול לרעתכם.
בנוסף, שימו לב כי במהלך הראיון המראיינת תוכל לקבוע את רמת הדיבור שלכם בעברית ובעקבות כך להעניק לכם את ציון העברית שלכם.

מאבחנות : מה הן בודקות באמת ?
נציג כעת את המידע אשר המראיינת תבקש לדעת במהלך הריאיון.
1

תפקוד תחת מסגרות : בתחום זה המראיינת תרצה לבדוק עד כמה אתם מחויבים למסגרות שבחייכם בין אם מדובר בעבודה בלימודים או בשעות הפנאי. הבדיקה תהיה לדבי התפקוד שלכם תחת הדרישות של אותה מסגרת, האם אתם עומדים בקפדנות בכל דרישה, מעגלים פינות או מתייחסים לדרישות כהמלצה? שאלה לדוגמה יכולה להיות- "כמה פעמים בחודש יוצא לך לפספס שיעור? מאיזו סיבה?"

2

עצמאות : בשאלות שתחת תחום זה תנסה המראיינת להבין עד כמה אתם עומדים על שלכם, עד כמה אתם מביעים את דעתכם, עד כמה אתם עצמאיים, יוזמים ומסוגלים לפעול על מנת להשיג את מטרותיכם.
שאלה לדוגמה שהמראיינת יכולה לשאול הינה : "ספר לי על ויכוח שהיה לך עם מורה, מה קרה בסוף?"

3

מוטיבציה לשירות בצה"ל : עליכם לזכור שצה"ל זקוק ללוחמים באופן כללי ולא לוחמי סיירת בלבד. ולכן הצגת רצונכם להגיע לסיירות בלבד לא תשרת אותכם בקבלת ציון מוטיבציה גבוה. במידה ותשאלו "מה תעשה במידה ותגיע לשרת במקום אחר (לא המקום שבו אתה הכי רוצה לשרת)? " מה יהיה נכון לענות במצב כזה? עליכם לזכור, צה"ל רוצה חיילים מתפקדים, ולכן מוטיבציה גבוה תחשב כאשר תראו נכונות להגיע לשירות משמעותי אשר משרת את המערכת הצבאית, ללא תנאי במקום אליו תגיעו או בתפקיד.

4

פעילות גופנית : פה המראיינת תרצה לבחון עד כמה אתם פעילים מבחינה גופנית במהלך השבוע. כאשר צה"ל מחפש לוחמים ופעילות גופנית עשויה לסייע לחייל לעבור יותר בקלות את ההכשרות השונות ללוחמה.

5

דייקנות : במערכת הצבאית יש משמעות רבה לעמידה בזמנים. לכן בתחום זה המראיינת תרצה לבחון את היכולת שלכם לנהל נכון את הזמן ולעמוד בלוח הזמנים. המראיינת יכולה לשאול- "האם קרה שאיחרת למקום מסוים?"

ראיון אישי : לא מה שחשבתם

אלו התחומים בהם המראיינת תרצה לגעת במהלך הריאיון, בראיון יהיה קשה לדעת בוודאות איזה תחום המראיינת בודקת בכל אחת מן השאלות שתשאל. לכן, גם כשנדמה לכם שאתם יודעים מה השאלה בודקת, לא תמיד זה כך.

 
ראו לדוגמה את השאלה הבאה : " ספר/י לי על מקרה שאת/ה רצית משהו אחד וחברייך רצו משהו אחר". קל לטעות ולחשוב שהמאבחנת מחפשת למצוא פה מידע בנוגע לקשרים החברתיים בחייך, אך לא כך הדבר, לכן, חשוב להגיע אל הריאיון לאחר שהתכוננתם כראוי:

המלצת משתתפי הקורס

 

רכשתי את לומדת הצו הראשון המלא המכילה הכנה מלאה לשלב הראיון עליו זה עתה קראתם.

תוך שבוע ימים נקבע לי תאריך לסימולצית ראיון למול מאבחנת פסיכוטכנית מטעם הסגל המקצועי של חברת אדרנלין למולה עברתי 

  • סימולצית ראיון 
  • מקצה שיפורים ותיקונים 
  • סימולציה חוזרת 
  • מתן נקודות ודגשים לענייני האישי
 
מדובר בהליך פרטני שהביא אותי אל המקסימום, הכרתי את כל השאלות שנשאלתי במעמד הצו הראשון, את הנסיונות להפיל אותי בפח ואת הקווים המנחים שגרמו למאבחנת להתרשם ולהעניק לי ציון מלא. 
 

חשוב לציין כי מיד לאחר שהעפלתי מעל הצו הראשון והראיון האישי ( דפ"ר 90, סינמול עיברית 9 , ופוריל גבוה ) התחלתי הליך הכשרה באדרנלין כושר קרבי וברגעים אלו אני ממתין לגגיוס נובמבר המתקרב בו אתגייס לסיירת מטכל 

"

מדובר בהליך פרטני שהביא אותי אל המקסימום, הכרתי את כל השאלות שנשאלתי במעמד הצו הראשון, את הנסיונות להפיל אותי בפח ואת הקווים המנחים שגרמו למאבחנת להתרשם ולהעניק לי ציון מלא
אולי יעניין אתכם

חטיבת הקומנדו סוף מסלול מרץ 2023

חטיבת הקומנדו סוף מסלול מרץ 2023 : מאמר ובו תחשפו לבוגרי אדרנלין שזה עתה סיימו מסלול ביחידת מגלן / דובדבן, לצד דברי מנכל אדרנלין ( לוחם במיל בחטיבת הקומנדו) לבוגרינו מתוך המערכה בעזה – מלחמת חרבות ברזל 

קרא עוד »
אייקון שיתוף
צריך עזרה?💬
דילוג לתוכן